دم کردن چای

آیا نکات کلیدی برای دم کردن چای را می دانید ؟
نکته اول

اینکه سعی کنید آبی که در کتری می ریزید حتما آب تازه سرد باشد. منظور از آب تازه این است که هر دفعه که قصد دارید آب کتری را جوش آورید، از آب باقیمانده قبلی و بجا مانده در کتری استفاده نکنید بلکه هر دفعه حتما آب کتری را تعویض کنید سپس جوش آورید.
اگر از آب گرم یا قبلی کتری برای جوش آمدن استفاده کنید، سطح چای که در نهایت در فنجان می ریزید ممکن است روغنی بنظر برسد و اینکار برای سلامتی نیز ضرر دارد و طعم چای را بد می کند. از آبی که چند بار جوشیده است استفاده نکنید، زیرا اکسیژن خود را از دست داده است و روی کیفیت چای اثر می‌گذارد. کیفیت آبی که چای در آن دم می‌کشد، تاثیر زیادی در عطر و طعم چای دارد.
مناسب‌ترین آب برای دم کردن چای آب لوله کشی است اما حواستان باشد که آب دارای کلر نباشد.نکته دیگری که در این مرحله وجود دارد این است که آب کتری باید به حد جوش برسد نه ولرم یا نیمگرم باشد. منظور از جوش بودن این نیست که حتما به درجه ۱۰۰برسد؛ بیشتر مردم فکر می کنند تمام چای ها و دم کردنی ها را باید با آب جوش ۱۰۰درجه درست کنند، در حالی که قانون طلایی برای دم کردن چای، آب ۸۲ درجه است. آب جوش، برگ های این چای ها را می سوزاند و در نتیجه چای تلخ و بدمزه خواهد شد.
برای تخمین درجه دمای آب حدود ۸۲درجه دو راه ساده دارید. گوشتان را متوجه صدای کتری کنید. در حدود این دما و قبل از به جوش آمدن آب، بیشترین صدا را از کتری می شنوید. همین موقع شعله را خاموش و چای را دم کنید. برخی نیز می گویند کتری جوش آمده را خاموش کنید، بعد از دو دقیقه دمای آب برای دم کردن چای های سبک ایده آل است.

برای هر نفر یک قاشق چای خوری چای به قوری اضافه کنید. (البته بستگی به نوع چای شما دارد) سپس آب جوش را به قوری اضافه کنید و به مدت ۵ الی ۱۵ دقیقه روی حرارت ملایم قراردهید تا چای خوب دم بیاید. برای اینکه چای بهتر و زودتر دم آید می توانید روی قوری را با پارچه ای بپوشانید.

جنس قوری تاثیر مستقیمی روی مطبوع شدن چای دارد. معمولا از قوری های چینی، فلزی، شیشه ای، سرامیکی استفاده می شود. هر جنس از این قوری ها مزایا و معایب مختلفی دارند که بسته به سلیقه و تجریه شما دارد که از کدام مورد برای تهیه چای خود استفاده نمایید.

اگر دوست دارید تا چای درون قوری شما به مدت طولانی تری گرم بماند می توانید از قوری های فلزی استفاده کنید.اگر دوست دارید چای درون قوری دیده شود و گرم نگه داشتن چای در قوری برایتان چندان اهمیت ندارد می توانید از قوری شیشه ای استفاده کنید.اگر انواع مختلف چای و دمنوش ها را مصرف می کنید، می توانید از قوری های سرامیکی استفاده کنید زیرا مزه های مختلف چای را به خود نمی گیرد.اگر معمولا از یک نوع چای استفاده می کنید قوری های چینی گزینه مناسبی هستند و چای را نیز گرم نگه می دارند و ظاهر قشنگی نیز دارند.

و نکته آخر، قبل از اینکه بخواهید چای را در قوری بریزید، ابتدا کمی این آب جوش را درون کتری ریخته و قوری را تکان دهید تا آب جوش اطراف قوری بچرخد سپس این آب را از قوری خارج کنید. زیرا با این کار جداره و محفظه های قوری کمی گرم می شود و چای زودتر و بهتر دم می آید.

  1. سلام هر ووع چای رو امتحان میکنم بعد از دم مشیدن طعم آب جوشیده میده اصلا طعم چای رو مس نمیکنم علت چیه؟
    فرید .
    ۰۹۱۲۲۳۰۶۸۰۲

    1. با درود ، نوع چای و نحوه دم کردن چای ، همچنین آبی که برای جوشاندن استفاده می شود در عطر و طعم چای نقش اساسی دارند